مقالات

بررسی انواع مدل‌های RAM

انواع مدل‌های RAM

در هنگام خرید محصولات کامپیوتری مختلف، حافظه ی رم یکی از مهم ترین مولفه ها و قطعات آن بوده که باید در انتخاب آن دقت فراوان داشته باشید. برای این کار خوب است ابتدا انواع مدل‌های RAM را بشناسید. در ادامه به بررسی انواع مختلف حافظه ی رم خواهیم پرداخت.

معرفی انواع مدل‌های RAM

همان طور که می دانید، یکی از قطعات مهم کامپیوتر که در اجرای بازی ها و نرم افزار ها و همچنین عملیات مختلفی نظیر مولتی تسکینگ و … تاثیر گذار می باشد، حافظه ی رم است. به نوعی می توان گفت بخشی از عمل پردازشی سیستم کامپیوتری هم بر عهده رم است.

اگر قصد خرید یک سیستم کامپیوتری جدید را دارید، خوب است که ابتدا با انواع مدل‌های RAM آشنا شده تا بتوانید مناسب ترین نوع آن را برای خود انتخاب کنید.

در ابتدا، لازم به ذکر است که حافظه ی رم،  دارای سه ملاک اصلی برای تقسیم بندی می باشد. ما می توانیم رم ها را بر اساس نسل، میزان فرکانس و میزان حجم موجود در آن به صورت زیر دسته بندی کنیم.

انواع مدل‌های RAM

نسل

پنج نوع از نسل های رایج در رم های مختلف شامل DDR , DDR2 , DDR3 ,DDR3L ,DDR4 می باشد. خوب است بدانید که از این تکنولوژی در گذشته استفاده نمی شده، اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی های مختلف، شاید نسل های جدیدی در حافظه های رم هستیم.

گفتنی است که نسل DDR به تازگی منسوخ شده و کمتر محصولی را می توانید با این نوع رم بیابید. گفتنی است که DDR4، یکی از جدیدترین انواع آن بوده نسبت به نسل های قبلی دارای سرعت و پهنای باند بالاتری بوده و در فرآیند های پردازشی نیز بهتر عمل می کند.

حجم

یکی از مهم ترین مولفه های رم محسوب شده و به نوعی اکثر افراد مختلف، حافظه های رم را با حجم آن می شناسند. در گذشته حافظه های رم در حد مگابایت هم داشتیم، اما امروزه حداقل رم های موجود کمتر از یک یا دو گیگابایت نخواهند بود. همان طور که میدانید، حجم رم بیشتر باعث سریع تر شدن اجرای برنامه های مختلف در سیستم های کامپیوتری خواهد شد. رایج ترین و حداقل حجم رم برای اجرای بازی ها، رم 8 گیگابایت می باشد.

انواع مدل‌های RAM

فرکانس

آخرین مولفه ی مهم در دسته بندی انواع رم ها، بر اساس میزان فرکانس آنها می باشد. فرکانس که میزان آن با مگاهرتز بیان می شود، یکی از تاثیر گذار ترین نکات مهم درباره حافظه ی رم خواهد بود. فرکانس رم که به اصطلاح به آن باس هم می گویند، سبب هماهنگی بیشتر رم با کارت گرافیم و پردازنده گرافیکی شده و عملکرد کلی سیستم را افزایش می دهد.

نکته دیگری که در مورد انواع مدل‌های RAM لازم به ذکر است، این بوده که شما در صورتی که قصد تعویض رم خود را دارید، ابتدا باید توان پردازشی پردازنده خود را در نظر بگیرید. سپس با بررسی دقیق مدل رم خود، مشخص کنید که آیا پردازنده شما توانایی پشتیبانی از رم جدید را دارد یا خیر.

برای این کار می توانید از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید. در صورتی که پردازنده توانایی پشتیبانی از رم را نداشته باشد، حافظه ی رم به کل کار نکرده و یا دچار مشکل خواهد شد.

به عنوان آخرین نکته، در صورتی که تمایل به خرید محصولات مختلف در حوزه تکنولوژی و محصولات دیحیتال دارید، گفتنی است که می توانید برای بررسی و مقایسه کردن محصولات و کالاهای مختلف به وبسایت فروشگاه استوک دیجی افرا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.