مقالات

بررسی راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel

راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel

همان طور که می دانید، پردازنده قلب تپنده در یک سیستم کامپیوتری محسوب شده و به همین خاطر نوع و نسل آن در عملکرد سیستم بسیار تاثیر گذار خواهد بود. از این رو، در ادامه یک راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel ارائه شده که در آن نسل های مختلف این پردازنده را بررسی خواهیم کرد.

راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel و انواع آن

پردازنده یک سیستم کامپیوتری، مهم ترین قطعه به کار رفته در آن بوده که عملا حجم گسترده ای از عملیات های پردازشی به کار رفته در سیستم توسط آن انجام می گیرد. به همین خاطر، در هنگام خرید یک سیستم کامپیوتری اعم از کامپیوتر خانگی و یا لپ تاپ، می بایست به برند و سری پردازنده دقت داشته تا بتوانید تجربه ای لذت بخش از خرید خود داشته باشید. در ادامه ی مطلب راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel مورد بررسی قرار گرفته و انواع و نسل های مختلف پردازنده های شرکت اینتل را معرفی خواهیم کرد.

تا به امروز، پردازنده های شرکت اینتل تا نسل دوازدهم ارائه شده اند، اما به دلیل اینکه نسل دوازده به تازگی توسط این برند معرفی شده، هنوز در سیستم های کامپیوتری آنها را مشاهده نخواهیم کرد.

راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel

نسل اول :

نسل اول پردازنده های اینتل، در سال 2008 به صورت رسمی عرضه شد، در این سری از فناوری ساخت Nehalem استفاده شده و همچنین لازم به ذکر است که در آن از فرآیند 45 نانومتری استفاده شده است.

نسل دوم :

پس از سه سال، اینتل در سال 2011، نسل دوم را با معماری Sandy Bridge و فرآیند ساخت 32 نانومتری روانه بازار کرد.

نسل سوم :

از نسل سوم به بعد، پردازنده های اینتل به صورت سالیانه روانه بازار شدند. به این معنا که نسل سوم در سال 2012 ارائه شده و در کنار استفاده از معماری ساخت Ivy Bridge، از فرآیند 22 نانومتری نیز بهره مند بود.

نسل چهارم :

نسل بعد با همان فرآیند 22 نانومتری عرضه شد، اما با این تفاوت که در آن از معماری      Haswell استفاده شده بود.

نسل پنجم :

این نسل که در سال 2014 و با معماری Broadwell روانه بازار شد، از فرآیند 14 نانومتری بهره مند بود. این فرآیند ساخت را می توان جهشی در ساخت و تولید پردازنده های مختلف دانست.

راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel

نسل ششم :

نسل بعد، با همان فرآیند 14 نانومتری عرضه شد، اما با این تفاوت که در آن معماری ساخت Skylake استفاده شده بود که عملکرد کلی آن را بهتر و سریعتر کرده بود.

نسل هفتم :

نکته جالب اینجا است که فرآیند ساخت در این نسل هم مانند نسل پنجم و ششم ارائه شده و همان ساخت 14 نانومتری می باشد. اما معماری به کار رفته در نسل هفتم Kaby Lake و نسبت به نسل های قبل دقیق تر و با کیفیت تر بود.

نسل هشتم :

از نسل هشتم به بعد بود اینتل از فرآیند 10 نانومتری استفاده کرد. در نسل هشت، از معماری Coffee Lake          استفاده شده است.

نسل نهم :

این نسل هم شامل فرآیند 10 نانومتری به همراه معماری Whiskey Lake می باشد.

نسل دهم :

این نسل یکی از جدیدترین سری های پردازنده اینتل بوده که شامل فرآیند 10 نانومتری بوده و در آن از معماری با کیفیت Ice Lake استفاده شده است.

نسل یازدهم :

جدیدترین نسل حال حاضر پردازنده های اینتل، دارای معماری Rocket Lake بوده و در آن از فرآیند 10 نانومتری استفاده شده است.

در نهایت، در نظر داشته باشید که در راهنمای جامع نسل‌های مختلف پردازنده Intel،  میزان نسل پردازنده، به طور قطع نشان دهنده بهتر یا بدتر بودن عملکرد یک پردازنده نمی باشد و می بایست نکات دیگر از جمله سری و نوع پردازنده را نیز مد نظر داشته باشید. برای بررسی مقالات بیشتر و دقیق تر در این حوزه می توانید به وبسایت فروشگاه استوک دیجی افرا مراجعه کنید. همچنین، می توانید علاوه بر خرید لپتاپ استوک، محصولات دیگر را نیز بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.