مقالات

بررسی فرق هارد SSD وHDD

فرق هارد SSD وHDD

حتما شما هم تا به حال نام هارد های اس اس دی و اچ دی دی را شنیده اید. آیا به این فکر کرده اید که این دو مورد چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در ادامه همراه باشید تا به بررسی فرق هارد SSD وHDD پرداخته و ساختار و عملکرد این دو نوع هارد را به طور دقیق معرفی کنیم.

بررسی فرق هارد SSD و HDD و عملکرد آنها

اگر تا به حال تجربه اسمبل کردن سیستم کامپیوتری داشته باشید، حتما می دانید که فرآیند انتخاب و خرید هارد دیسک تا چه اندازه مهم بوده و نیاز به جست و جوی فراوانی دارد. اگر بخواهیم هارد های مختلف را دسته بندی کنیم، می توانیم آنها را در دو دسته SSD و HDD  قرار داد.

به دلیل اهمیت بسیار زیاد این قطعه، حتما باید فرق هارد SSD وHDD را دانسته و سعی کنید بر اساس نوع نیاز خود، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. همان طور که می دانید، تمامی اطلاعات شما برروی هارد ذخیره شده و در صورتی که مشکلی برای آن ایجاد شود، عملا اطلاعات شما به طور مستقیم آسیب خواهند دید.

فرق هارد SSD وHDD

تفاوت های SSD و HDD 

اولین تفاوت بین این دو نوع هارد، در ساختار آنها و قطعات به کار رفته می باشد. در هارد های اچ دی دی، یک عدد هارد دیسک وجود داشته که اطلاعات برروی آن ذخیره می شود. سپس در زمانی که نیاز به بازیابی و استفاده از اطلاعات وجود دارد، اطلاعات مورد نیاز از روی همان هارد دیسک خوانده شده و استفاده می شود.

اما موضوع در مورد هارد های اس اس دی اینطور نبوده و فاقد هارد دیسک می باشند. بلکه در آنها تراشه ای به کار رفته که اطلاعات به طور مستقیم برروی آن ذخیره می شوند. ساختار این نوع هارد ها را می توان مشابه یو اس بی ها دانست. به دلیل عدم وجود هارد دیسک در این هارد ها، وزن آنها نسبت به نسل قبل بسیار کمتر بوده و سبک تر می باشند.

تفاوت دیگر بین این دو هارد در مورد قیمت آنها می باشد. هارد های اس اس دی، به طور معنا داری بسیار گران تر از نسل قبلی خود به فروش می رسند. این تفاوت قیمت فاحش را می توان به دلیل سرعت بسیار بالاتر آنها و همچنین تکنولوژی جدیدتر آن دانست. همان طور که گفته شد، درست است که قیمت این هارد بالاتر می باشد، اما از طرفی، سرعت خواندن و انتقال اطلاعات در این نوع هارد نیز بسیار بالا بوده و شما می توانید در استفاده های عادی هم آن را حس کنید.

فرق هارد SSD وHDD

به همین خاطر به نظر اکثر افراد مرتبط با این حوزه، بهتر است که سیستم عامل خود را برروی هارد اس اس دی نصب کرده تا شاهد عملکرد روان تری از ویندوز خود باشید.

اگر مقاومت هارد برای شما اهمیت دارد، بهتر است هارد های اس اس دی را انتخاب کنید. این نوع هارد ها به دلیل ساختار متفاوت، بسیار مقاوم تر از نسل قبلی ساخته شده اند و در برابر ضربات و آسیب دیدگی ها کمتر دچار مشکل خواهند شد.

در نهایت، به عنوان آخرین فرق هارد SSD وHDD، می توان گفت که شما در هنگام کار کردن با هارد های اچ دی دی، شاهد سر و صدای بیشتری نسبت به هارد های اس اس دی هستید. به دلیل اینکه نحوه شاخت اس اس دی شبیه به فلش می باشد، بسیار ساکت تر عمل خواهد کرد.

در آخر، می توانید برای بررسی انواع محصولات مختلف از جمله هارد های اس اس دی و اچ دی دی، به فروشگاه استوک دیجی افرا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.