مقالات

بررسی پرسش حافظه رم چیست؟

حافظه رم چیست؟

یکی از قطعات مهم در کامپیوتر های مختلف، حافظه ی رم آن می باشد. ولی شاید این پرسش برای شما هم به وجود آمده باشد که حافظه رم چیست؟ در ادامه قصد داریم به پاسخ این پرسش پرداخته و به طور کلی نحوه عملکرد آن را برای شما توضیح دهیم.

به راستی حافظه رم چیست؟

حتما شما هم تا به حال واژه ی رم را زیاد شنیده اید. این واژه نام قطعه ای در سیستم های کامپیوتری بوده که گاهی اوقات به اشتباه آن را همان حافظه ی ذخیره سازی کامپیوتر می دانند. اما خوب است بدانید که رم با هارد دیسک متفاوت بوده و قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را ندارد.

اما اگر رم هیچ اطلاعاتی را ذخیره نمی کند، پس حافظه رم چیست؟ در ادامه به بررسی دقیق این پرسش پرداخته، عملکرد این قطعه را بررسی کرده و مشخصات آن را معرفی می کنیم.

حافظه رم چیست؟

عملکرد حافظه ی رم

همان طور که گفته شد، در رم سیستم شما هیچ اطلاعاتی ذخیره نمی شود، بلکه اگر بخواهیم کارکرد آن را توضیح دهیم، به طور خلاصه می توان گفت وظیفه آن نگه داری رونوشتی از اطلاعات و برنامه های مختلف می باشد. اما این اطلاعات، با خاموش کرن کامپیوتر و یا قطعی برق از بین می روند.

به طور مثال، وقتی شما برنامه ای را در سیستم خود باز کرده و آن را میبندید، این برنامه در رم شما وجود داشته و در صورتی که شما بخواهید دوباره از آن استفاده کنید، سریعا برای شما باز می شود.

تفاوت رم با هارد دیسک در آن بوده که اطلاعات اصلی در هارد وجود داشته و با قطعی برق نیز از بین نمی روند. اما در مورد رم، تنها رونوشتی از برنامه ها، بازی ها، اطلاعات و … وجود داشته که در صورت خاموش شدن به طور کلی پاک خواهند شد.

حافظه رم چیست؟

همان طور که می دانید، رم ها دارای حافظه های مختلفی بوده و شما می توانید بر اساس میزان نیاز خود آنها را خریداری کنید. توجه داشته باشید که اگر قصد اجرای بازی های مختلف و یا نرم افزار های مهندسی و غیره را دارید، می بایست حداقل از 8 گیگابایت حافظه ی رم استفاده کنید.

حافظه های رم پایین تر از 8 گیگابایت، اکثرا برای استفاده های سبک تر و روزمره مناسب می باشند.

رم را می توان حافظه کوتاه مدت نامید. به نوعی که هر چه میزان رم شما بیشتر باشد، در استفاده از سیستم کامپیوتری شاهد روان تر بودن سیستم عامل خواهید بود. یکی از مواردی که می توانید به خوبی تاثیر رم را در آن احساس کنید، هنگام بوت کردن کامپیوتر می باشد.

در سیستم های با رم بالاتر، مدت زمان مورد نیاز برای بالا آمدن سیستم عامل بسیار کمتر می باشد و شما سریع تر به صفحه دسکتاپ منتقل خواهید شد.

مورد دیگری که درباره رم ها وجود دارد، این است که شما می توانید به وسیله رم با حافظه ی بالاتر، تعداد بیشتری برنامه و اپلیکیشن را به صورت همزمان باز نگه دارید. این کار باعث افزایش سرعت پردازش و راندمان پردازنده مرکزی هم شده و سرعت کلی سیستم کامپیوتر شما را بسیار بالاتر می برد.

در نهایت، امیدواریم که توانسته باشیم اندکی پرسش حافظه رم چیست؟ را توضیح داده باشیم. همان طور که گفته شد حافظه های رم در ظرفیت های مختلفی به فروش رسیده که شما می توانید بر اساس نیاز خود یکی از آنها را خریداری کنید. گفتنی است که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه استوک دیجی افرا، پس از بررسی و مقایسه محصولات مختلف، کالای مد نظر خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.