مقالات

بررسی پرسش کاربرد RAM چیست؟

کاربرد RAM چیست؟

آیا می دانید کاربرد RAM چیست؟ آیا از نحوه عملکرد و قابلیت های آن مطلع هستید؟ اگر علاقه مند به یافتن پرسش برای اینگونه سوالات هستید، در ادامه می توانید با بررسی نحوه عملکرد و کاربرد حافظه ی رم در انواع سیستم های کامپیوتری مختلف  به طور مختصر و دقیق آشنا شوید.

به طور کلی کاربرد RAM چیست؟

حتما با واژه رم در سیستم های کامپیوتری آشنا هستید. در کنار قطعاتی مانند پردازنده مرکزی، کارت گرافیک، هارد دیسک و غیره، حافظه ی رم نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. برای اجرای انواع بازی ها و نرم افزار های مختلف هم حافظه ی رم یکی از مهم ترین قطعه های کامپیوتری بوده و هر گونه مشکل و یا خرابی در آن موجب ایجاد اختلال در عملکرد کلی کامپیوتر خواهد شد.

در ادامه به بررسی و پاسخ دادن به پرسش کاربرد RAM چیست؟ خواهیم پرداخت وپس از آن می توانید تا حدودی با نحوه عملکرد و وظیفه این قطعه مهم در سیستم های کامپیوتری آشنا شوید.

کاربرد RAM چیست؟

عملکرد های کلی RAM

حافظه ی رم که به آن حافظه ی موقت یا کوتاه مدت هم می گویند، به طور خیلی ساده و مختصر وظیفه نگهداری از اطلاعات به طور موقت را دارد. اگر بخواهیم آن را با هارد دیسک مقایسه کنیم، می توان گفت در هارد دیسک تمامی اطلاعات شما برای همیشه باقی مانده و با خاموش شدن سیستم کامپیوتری پاک نخواهند شد.

اما این موضوع در مورد رم صدق نکرده و اطلاعات موجود در رم با خاموش شدن و قطعی برق از بین خواهد رفت. البته جای نگرانی وجود ندارد زیرا اطلاعات موجود در رم تنها رو نوشتی از اطلاعات اصلی بوده و تنها به سریع تر شدن روند پردازش سیستم کمک می کند.

به طور مثال می توان گفت اطلاعات موجود برای باز کردن بازی ها و برنامه های مختلف در رم شما وجود داشته که در هنگام اجرای برنامه وارد عمل شده و فرآیند اجرای آن را تسریع می بخشد.

نکته دیگری که در عملکرد رم بسیار قابل توجه می باشد، میزان حافظه ی موجود در آن است. هر چه حافظه ی رم شما بالاتر و بیشتر باشد، قابلیت مولتی تسکینگ آن بالاتر رفته و شما می توانید تعداد برنامه های بیشتری را در یک زمان در حال اجرا داشته باشید.

کاربرد RAM چیست؟

همچنین، میزان سرعت پردازش کلی سیستم کامپیوتری شما بسیار بالاتر خواهد رفت. اگر از طرفداران بازی های مختلف باشید، حتما می دانید که در کنار پردازنده مرکزی مناسب و با کیفیت، نیاز به یک کارت گرافیک و یک حافظه ی رم هم دارید. رم شما نیز در فرآیند اجرای بازی تاثیر گذار بوده و در صورتی که از حافظه ی کافی برخوردار نباشد، اجرای بازی با لگ و مشکل همراه خواهد بود.

خوب است بدانید که در اکثر سیستم های کامپیوتری شما می توانید با اضافه کردن یک حافظه ی رم دیگر، میزان کلی آن را افزایش دهید. برای مثال، اگر شما یک رم با حافظه ی 4 گیگابایت داشته باشید و یک رم 4 گیگابایتی دیگر هم برروی سیستم خود نصب کنید، حافظه ی رم کلی کامپیوتر شما به 8 گیگابایت ارتقا خواهد یافت.

گرچه برخی افراد پیشنهاد می کنند که به جای استفاده از 2 رم 4 گیگابایتی، از یک حافظه ی رم 8 گیگابایتی استفاده کنید.

حتما تا به حال متوجه شده اید که کاربرد RAM چیست. برای بررسی محصولات مختلف از جمله محصولات و کالاهای استوک، می توانید به وبسایت فروشگاه استوک دیجی افرا مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.