مقالات

بررسی تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترهای مختلف

تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها

بررسی تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها از مهم ترین موضوعاتی است که می تواند سرعت عملکرد یک سیستم را تعیین کند، شما چه بخواهید یک سیستم استوک بخرید چه یک سیستم اکبند، باید متناسب با کار و حرفه ی خود به سرعت آن توجه ویژه داشته باشید تا بعدها به مشکلی در این زمینه برنخورید .

یکی از مهم ترین ملاک های انتخاب یک کامپیوتر میزان سرعت آن است؛ سرعتِ عملکرد هر سیستمی متناسب با شرایط و امکاناتی که از آن برخوردار است متفاوت است همچنین کامپیوترهای تولید شده در برندهای مختلف نیز سرعت عمل متفاوتی با یکدیگر دارند. به طور کلی عوامل جانبی زیادی می توانند بر سرعت سیستم ها تاثیر گذار باشند که مهم ترین این عوامل رم و هارد مورد استفاده در هر کامپیوتر است. تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها برای کاربران ثابت شده است و هر رم و هاردی با مشخصات مختلف، تاثیر متفاوتی بر یک سیستم دارد.

با دیجی افرا همراه باشید تا از تاثیر این دو حافظه ی اطلاعاتی بر سرعت عملکرد سیستم های مختلف آشنا شوید.

تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها

بررسی تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها:

معرفی رم

Random Access memory یا همان RAM به یک نوع حافظه ی اطلاعاتی گفته می شود که دیتاهای مختلف به صورت تصادفی در آن ذخیره می شوند.

در نظر داشته باشید که حافظه ی یک رمِ متصل به کامپیوتر تنها زمانی که آن سیستم روشن و مشغول به کار است کاربرد دارد و در زمان خاموشی سیستم ها و یا درصورت قطع شدن برق کارایی ندارد. سرعت یک رم وابسته به مقدار دیتاهایی است که در ان ذخیره شده است هرچه محل ذخیره رم افزایش یابد، دیتای بیشتری در آن ذخیره شده و در نتیجه سرعت انتقال اطلاعات به سیستم ها نیز افزایش می یابد. همچنین رم هایی که از تکنولوژی DDR برخوردار باشند سرعتشان دوبرابر بیشتر از حالت عادی می باشد، توجه کنید که همه ی رم ها از تکنولوژی DDR برخوردار نیستند.

استفاده از دو رم با مشخصات کاملا یکسان و در یک زمان معین نیز می تواند تاثیر مثبتی بر سرعت یک سیستم داشته باشد.

معرفی هارد

هارد دیسک یکی از مهم ترین اجزای یک کامپیوتر است و برای ذخیره سازی موارد مختلفی از دیتاها به کار می رود. به طور کلی بین رم و هارد گزینه ی دوم یعنی هارد انتخاب مناسبتری است. نکته ی قابل توجه این است که هاردها به یک دسته ی خاص محدود نشده و نسل های مختلف آن ها تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

به طور کلی هارد ها در اندازه ی 2.5 و 3.5 اینچی به بازار ارائه شده و به سه نسل IDE، SATA وSSD، تقسیم می شوند.

درحال حاضر هاردها در سه مدل مختلف HDD، SSD و SSHD تولید می شوند.

تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها

تفاوت هاردهای مختلف با یکدیگر:

  • هاردهای HDD برای استفاده ی معمولی به کار می روند و برای انجام کارهای تخصصی کاربردی ندارند.
  • هارد SSD برای استفاده ی افراد حرفه ای که به سرعت عمل و قدرت پردازش دیتاهای یک هارد اهمیت فراوانی می دهند تولید شده اند. این هارد برای انجام کارهای سنگینی مثل گیمینگ کاملا مناسب است.
  • گروه سوم هاردها یعنی SSDH ها تخصصی ترین و گران قیمت ترین هاردهای موجود در بازار هستند که سرعت سیستم های مختلف را به طور غیرقابل باوری افزایش می دهند.
سخن اخر:

در این مقاله از تاثیر رم و هارد بر سرعت کامپیوترها گفتیم. همه ی افراد می دانند که سرعت یک سیستم بسیار مهم است و حتی فروشگاه هایی که به خرید و فروش سیستم های استوک مشغولند (مانند فروشگاه استوک دیجی افرا که مدت زیادی است در زمینه ی خرید و فروش انواع لپتاپ استوک فعالیت می کند) به این موضوع اهمیت زیادی می دهند و سیستم های استوکی را به مشتریان عرضه می کنند که سرعت و عملکرد مناسبی داشته باشد. بهتر است شما نیز به هنگام خرید سیستم های مختلف به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.