مقالات

راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel برای کاربران

راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel

این مقاله راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel است و به شما کمک می کند تا ده نسل مختلف ارائه شده این پردازنده را به خوبی بشناسید. شرکت اینتل یکی از بهترین کمپانی های دنیا در زمینه ی تولید انواع سی پی یو می باشد و با تولید پردازنده های قدرتمند خود توانسته بر پیشرفت کامپیوترها تاثیر بزرگی بگذارد.

یکی از مهم ترین موضوعات در انتخاب یک دسکتاپ یا لپتاپ نوع پردازنده ی آن می باشد، پردازنده ی یک سیستم تاثیر بسیار زیادی بر قدرت آن داشته و می تواند یکی از مهم ترین شاخصه های افراد مختلف در زمان خرید یک کامپیوتر محسوب شود. از جمله بهترین و قدرتمندترین پردازنده های تولید شده برای کامپیوترهای مختلف پردازنده های اینتل است که تا به حال ده نسل مختلف آن ها تولید و به کاربران ارائه شده است. این مقاله راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel برای کاربران می باشد تا کاربران به راحتی مدل های مختلف آن را بشناسند.

فروشگاه استوک دیجی افرا به عنوان یکی از مهم ترین و برترین فروشگاه های خرید و فروش لپتاپ استوک و انواع محصولات الکترونیکی دست دوم این مقاله را به کاربران تقدیم می کند.

راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel

راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel برای افزایش آگاهی افراد مختلف در این زمینه:

پردازنده های اینتل اولین بار در سال 1971 به بازار عرضه شده اند و از آن سال به بعد ده نسل مختلف آن ها نیز به کاربران ارائه شده و سهم بزرگی از بازار فروش پردازنده های مختلف در جهان را کسب کرده است. با دیجی افرا همراه باشید تا درباره ی تفاوت نسل های مختلف این سی پی یو بیشتر بدانید.

  • اولین و دومین نسل سی پی یوهای اینتل در سال 2010 و 2011 به بازار عرضه شده است، به طور کلی نسل های اولیه این پردازنده محدودیت و مشکلات بیشتری داشتند که در نسل های بعدی محدودیت آن ها کاملا جبران شده است.

نسل اول دارای فناوری 45 نانومتری بوده که در نسل دوم به 32 نانومتری تغییر می یابد، همچنین نسل اول این سی پی یوها سرعت بسیار کمی داشتند.

  • پردازنده های نسل سوم و چهارم: کمپانی اینتل نسل سوم را با سرعت بیشتری نسبت به پردازنده های پیشین تولید کرده و به جای فرایند 32 نانومتری از فرایند 22 نانومتری استفاده کرده است.

همچنین مصرف انرژی در نسل سوم کاهش یافته و نسبت به دو نسل پیشین گرمای بیشتری تولید می کند.

در نسل چهارم عملکرد haswel بهبود قابل توجهی داشته و مصرف برق نیز بسیار کاهش یافته است.

  • نسل پنجم و ششم: در پردازنده های نسل پنجم اینتل از فرایند 14 نانومتری استفاده شده و در واقع ریزترین پردازنده ای بوده که تا آن زمان به کاربران ارائه شده است.

همچنین افزایش عمر باتری دستگاه های مختلف، و بهبود عملکرد گرافیکی نیز از دیگر ویژگی های این پردازنده است.

نسل ششم تفاوت چندانی با نسل قبلی نداشته و اکثر ویژگی های نسل پنجم را در بر داشت.

  • پردازنده های نسل هفتم و هشتم: نسل هفتم سی پی یوهای اینتل جهش بزرگی داشته و بسیار پیشرفته تر از شش نسل سابق بوده اند.

این پردازنده ها تنها بر روی سیستم عامل 10 اجرا شده و عملکردشان به طرز قابل توجهی بهبود یافته بود.

نسل هشتم نیز نسخه بروز شده ی نسل قبلی بوده و به جز چند مورد جزئی تفاوت زیادی با نسل هفتم نداشتند.

  • نسل نهم و دهم: در نسل نهم و دهم از فناوری 10 نانومتری استفاده شده و پیشرفت بیشتری نسبت به نسل های قبلی داشتند همچنین در این دونسل به جای چهار هسته می توان از هشت هسته استفاده کرد.

راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel

سخن پایانی:

این مقاله راهنمای جامع نسل های مختلف پردازنده intel بوده و سعی شده در آن اطلاعات مفیدی در زمینه شناخت بیشتر سی پی یوهای تولید شده توسط شرکت اینتل به کاربران داده شود.

در آخر اینکه پردازنده های نسل یازدهم اینتل به زودی رونمایی شده و طبق گفته کارشناسان این نسل با قدرت شگفت انگیز خود کاربران را متحیر خواهد کرد!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.