مقالات

معرفی مدل پردازنده در CPU

مدل پردازنده در CPU

به دلیل اینکه پردازنده یک لپ تاپ، جزو قطعه های بسیار مهم و تاثیر گذار آن محسوب می شود، آشنایی با انواع مدل های آن در خرید شما موثر خواهد بود. به همین خاطر، در ادامه به بررسی مدل پردازنده در CPU پرداخته و سعی می کنیم انواع آن را معرفی کنیم.

بررسی مدل پردازنده در CPU

از آنجا که پردازنده مرکزی جزو یکی از با اهمیت ترین قطعه های موجود در لپ تاپ و سیستم های کامپیوتری مختلف می باشد، در هنگام خرید آن باید به نکات متعددی توجه داشته باشید. یکی از مواردی که در میزان قدرت و توان پردازشی پردازنده تاثیرگذار خواهد بود، مدل پردازنده می باشد. به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه به بررسی مدل پردازنده در CPU پرداخته و سعی می کنیم این مورد را در پردازنده های مختلف معرفی کنیم.

مدل پردازنده در CPU

انواع تولید کننده های پردازنده مرکزی

به طور کلی، یک پردازنده، در کنار نسل و سری، دارای یک مدل نیز می باشد که به وسیله آن می توانید تا حدودی به مشخصات آن پی ببرید. اولین موضوعی که در مورد مدل های پردازنده های مختلف وجود دارد، این است که مربوط به چه برندی می باشند. در حال حاضر، دو شرکت اینتل و ای ام دی تولیدکنندگان پردازنده در دنیا بوده که به نوعی دو قطب این صنعت نیز محسوب می شوند. به همین خاطر، در مورد برند، شما تنها این دو گزینه را پیش رو داشته و باید یکی از محصولات این دو شرکت را انتخاب کنید. البته که شرکت اپل هم پردازنده های مختص به خود را تولید کرده که تنها در محصولات خود این شرکت قابل مشاهده می باشد.

مدل های مختلف پردازنده های اینتل را می توان در دو دسته بندی اصلی و فرعی دسته بندی کرد. دسته فرعی پردازنده های این شرکت که شامل Pentium و Celeron می باشند، نسل قدیمی تر محصولات این شرکت محسوب شده که دارای قدرت پردازشی پایینی بوده و اکثرا برای امور عمومی نظیر وب گردی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین اگر قصد اجرای بازی های مختلف را دارید، این مدل ها مناسب شما نخواهند بود.

مدل های اصلی اینتل، Core نام داشته که با نام Core i3 الی i5، i7 و i9 شناخته می شوند. هر چه این عدد بیشتر باشد، قطعا توان پردازشی آن نیز بالاتر خواهد بود. همچنین، هر پردازنده دارای معماری مختلفی می باشد که یا 32 بیت و یا 64 بیت می باشد.

مدل پردازنده در CPU

پردازنده های شرکت ای ام دی از ساختار ساده تری برای نامگذاری استفاده کرده و به طور کلی با نام Ryzen شناخته می شوند. پردازنده های ای ام دی هم دارای مدل های 3، 5، 7 و 9 بوده و طبیعتا مانند پردازنده های اینتل، بالاتر بودن این عدد به معنای قدرت بیشتر پردازنده می باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که پردازنده رایزن 3، دارای 4 هسته، رایزن 5، 6 هسته، رایزن 7، 8 هسته و در نهایت رایزن 9 دارای 16 هسته پردازشی می باشند. همچنین، تمامی پردازنده های ای ام دی، هر کدام دارای سری x نیز می باشند. سری ایکس، از مدل عادی همان پردازنده قوی تر بوده و از سرعت و کیفیت بیشتری بهره مند می باشد.

بنابراین، با توجه به توضیحات بررسی شده، حتما می دانید که مدل پردازنده در CPU تا چه اندازه تاثیر گذار خواهد بود، در نتیجه، خوب است بدانید که برای بررسی و مقایسه انواع محصولات مختلف با پردازنده های مختلف، می توانید به وبسایت فروشگاه استوک دیجی افرا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.