مقالات

پاسخی به پرسش هارد SSD چیست؟

هارد SSD چیست؟

هارد SSD چیست؟ آیا تا به حال به این پرسش فکر کرده اید؟ هارد های اس اس دی چه تفاوتی با نسل قبلی داشته و چه مزایا و معایبی دارد؟ در ادامه ی مطلب به بررسی این پرسش ها پرداخته و سعی می کنیم پاسخی هر چند مختصر برای آنها ارائه کنیم.

بررسی پرسش هارد SSD چیست؟

همان طور که می دانید، هارد در هر سیستم و دستگاه کامپیوتری، نقش انکار ناپذیری داشته و بدون شک یکی از مهم ترین و اساسی ترین قطعات به شمار می رود. به جهت اینکه تمامی اطلاعات شما اعم از سیستم عامل، اطلاعات شخصی و … برروی هارد دیسک شما قرار می گیرد، پس باید محصولی را انتخاب کرده که بیشترین بازدهی و کیفیت را در کنار قیمتی مناسب داشته باشد.

هارد های کامپیوتر و لپ تاپ، به دو دسته تقسیم شده که نسل جدیدتر آنها موسوم به اس اس دی می باشد. اما هارد SSD چیست؟ اگر با قطعات مختلف کامپیوتر آشنا باشید، حتما می دانید که مدل های دیگر هارد های مختلف، HDD نام داشته و نسل قدیمی تری محسوب می شوند. در ادامه به بررسی هارد های اس اس دی، تفاوت های آن و نحوه کارکرد و عملکرد آنها خواهیم پرداخت.

هارد SSD چیست؟

ساختار و عملکرد هارد SSD

در ابتدا، اگر بخواهیم به ساختار به کار رفته در این نوع هارد ها بپردازیم، باید پیش از آن هارد های اچ دی دی را مورد بررس قرار دهیم. در هارد های نسل قبل، ما شاهد وجود یک عدد هارد دیسک در آنها بودیم که اطلاعات به نوعی بر روی آن وارد شده و سپس در هنگام نیاز، از طریق همان دیسک اطلاعات شما بازیابی و خوانده می شود.

اما این موضوع در مورد هارد های اس اس دی صادق نبوده و نسل جدید شامل هیچ نوع هارد دیسکی نمی باشد. بلکه در آنها از ساختار حافظه های یو اس بی استفاده شده است.

به صورتی که به طور مختصر می توان گفت در این محصولات از یک تراشه با حافظه ی بسیار بالا استفاده شده که می تواند اطلاعات شما را در خود ذخیره کند. به همین خاطر است که سرعت انتقال و بازیابی اطلاعات در این هارد ها بسیار بالاتر از نسل قبلی می باشد.

مشکلی که در مورد هارد های اس اس دی وجود دارد قیمت آنها می باشد. در هنگام مقایسه این نوع هارد با هارد های نسل قبل، متوجه تفاوت قیمت بسیار شدید بین آنها شده و می توان گفت قیمت آن چندین برابر هارد های اچ دی دی می باشد.

هارد SSD چیست؟

به همین خاطر، افراد مختلف در سیستم های کامپیوتری خود سعی بر این داشته که از اس اس دی های کم حجم تر استفاده کرده تا هزینه تمام شده کاهش یابد. برای مثال شما می توانید در کنار یک ترابایت هارد اچ دی دی، تنها از 128 گیگابایت هارد اس اس دی استفاده کرده و فضای موجود در آن را برای نصب سیستم عامل خود استفاده کنید.

این کار باعث افزایش بی نظیر سرعت بوت شدن سیستم شما شده و شما می توانید این تفاوت را به خوبی حس کنید.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که گران تر بودن این نوع هارد ها به معنای مقاومت بیشتر آنها نمی باشد. هارد اس اس دی هم مانند هر قطعه کامپیوتری دیگری می تواند دچار آسیب دیدگی شده و نیاز به تعمیر پیدا کند.

امیدواریم توانسته باشیم پاسخی مختصر در مورد پرسش هارد SSD چیست؟ فراهم کرده باشیم. در نهایت، می توانید برای بررسی محصولات دیگر به فروشگاه استوک دیجی افرا مراجعه کرده و کالای مد نظر خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.