مقالات

کامپیوتر سرور چیست ؟

کامپیوتر-سرور-چیست-؟-min

اگر شما هم قصد دارید به طور خلاصه و مختصر به پرسش کامپیوتر سرور چیست پاسخ داده شود، در ادامه با بررسی و معرفی انواع آن همراه باشید.امروزه و با توجه به گسترش تکنولوژی ها مختلف و به خصوص در حوزه اینترنت، زیاد با واژه نام آشنای سرور برخورد کرده‌ایم.

پاسخ به پرسش (کامپیوتر سرور چیست ؟)

کامپیوتر سرور، عبارتی که این روز ها زیاد شنیده می شود. اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که یک سرور چگونه کار می‌کند؟ چه نوع سرور هایی وجود دارد؟ و یا به طور کلی اصلا کامپیوتر سرور چیست؟

در ادامه پاسخ تمامی این پرسش ها بررسی شده و به طور کلی با نحوه کارکرد یک کامپیوتر سرور به طور کوتاه و مختصر آشنا خواهید شد.

اگر بخواهیم با تعریف خود سرور آشنا شویم، به طور کلی سرور را می‌توان میزبان اطلاعات یک یا چند سایت دانست. اگر ما بتوانیم یک سرور را به چند بخش تقسیم کنیم، آنگاه به آن سرور مجازی می‌گویند. البته گفتنی است که این کار نیاز به نرم افزار های خاص و قدرتمند دارد. از طرفی اگر مجموعه‌ای بنا به نوع نیاز خود، بخواهد یک سرور اختصاصی و به طور کامل در اختیار خود داشته باشد، آن زمان نوع دیگری از سرور ها به نام سرور اختصاصی پدید می‌آید.

اگر به طور ساده بخواهیم نحوه کارکرد سرور را توضیح دهیم، می‌توان گفت که یک سرور، وظیفه ساختن ارتباط بین کامپیوتر و شبکه جهانی اطلاعات را خواهد ساخت. به شکلی که اطلاعات مورد نیاز یک کامپیوتر را از شبکه جهانی اینترنت گرفته و برای شما ارسال می‌کند. البته باید گفت که این رابطه دو سویه خواهد بود. اگر شما قصد داشته باشید از سمت کامپیوتر فایلی را آپلود کنید، سرور وظیفه بارگیری و ارسال آن را بر عهده خواهد داشت.

به طور کلی سرور ها بر اساس نوع زیر ساخت خود به پنج دسته عمده تقسیم می شوند که در ادامه با این پنج مورد بیشتر آشنا خواهیم شد.

برای پاسخ به سوال کامپیوتر سرور چیست با ما همراه باشید.

اشتراکی

همان طور که مشخص است، در این نوع سرور ها چندین وب‌سایت و مجموعه از یک سرور برای داده ها و اطلاعات خود استفاده می کنند. یکی از معایب این نوع سرور ها امنیت پایین و امکان تاثیر گذاری اطلاعات وب‌سایت ها بر یکدیگر خواهد بود.

کامپیوتر-سرور-چیست-؟-1-min

اختصاصی

همان گونه که پیش تر توضیح دادیم، سرور های اختصاصی کاملا در اختیار یک وب‌سایت بوده و از این رو میزان امنیت آن نیز بیشتر خواهد بود. اما گفتنی است که این نوع سرور ها تنها به وب‌سایت ها، شرکت و سازمان‌های بزرگ و پربازدید پیشنهاد می شود. در غیر این صورت اگر کسب و کار شما هنوز در حال پیشرفت است، می‌توانید از سرور های اشتراکی استفاده کنید.

مجازی

سرور های مجازی شباهت بسیاری به سرور های اشتراکی داشته و در این نوع سرور ها، کامپیوتر و سرور فیزیکی به وسیله نرم افزار های مجازی به بخش های کوچک تر تقسیم شده که هر بخش متعلق به یک وب‌سایت می باشد. از طرفی یکی از مزایای مهم سرور های فیزیکی، کاهش هزینه تمام شده می باشد.

برای پاسخ به سوال کامپیوتر سرور چیست با ما همراه باشید.

دیتا سنتر

دیتا سنترها، فضایی به مشترکین ارائه کرده تا بتوانند سرور های خود را در آنجا قرار داده و از امکاناتی نظیر پهنای باند مناسب، دمای متعادل و … بهره ببرند. لازم به ذکر است که شما باید ماهیانه هزینه ای را برای استفاده از دیتا سنتر پرداخت کنید. همچنین لازم به ذکر است که شما می‌توانید در هر زمان به صورت بی سیم و از راه دور به سرور های خود متصل شده و آن‌ها را کنترل نمایید.

آیا شما میدانید کامپیوتر سرور چیست؟

کامپیوتر سرور چیست

ابری

همان طور که از نام این سرور پیدا است، یک نوع سرور مجازی اختصاصی بوده که در فضای ابری ایجاد شده و فاقد هرگونه سخت افزار می باشد.

امیدواریم در پایان این مطلب در حدی هرچند مختصر توانسته باشیم به پرسش کامپیوتر سرور چیست پاسخ داده باشیم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت دیجی افرا، وب‌سایت تخصصی در زمینه تکنولوژی و دیجیتال، مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.